بررسی گلکسی اس 10 پلس سامسونگ

سامسونگ در دهمین جشن تولد مدل «گلکسی اس»، با پرچم‌داران خانواده‌ی «گلکسی اس ۱۰» بیش از هر زمان دیگری به مفهوم سمارت فون بی‌نقص نزدیک شده است. بیستم فبرو‌ی امسال، علاقه‌مندان دنیای فناوری روز ویژه‌ای را سپری کردند؛

روزی که سامسونگ با برگزاری رویدادی باشکوه در سن‌فرانسیسکو، ۱۰ سالگی خانواده‌ی محبوب «گلکسی اس»را با رونمایی مدل «گلکسی اس ۱۰» جشن گرفت. دی‌جی کو، مدیرعامل گروه موبایل سامسونگ، با اشاره به وضعیت دشوار بازار رقابتی موبایل، خطاب به افرادی که نوآوری در این بازار را پایان‌یافته می‌دانند، گلکسی ‌های جدید را آغازگر عصری جدید در دنیای موبایل معرفی کرد.

 

گلکسی اس ۱۰ تمام‌عیارترین پرچم‌دار سامسونگ به‌حساب می‌آید؛ محصولی که به‌همراه گلکسی فولد، پیش‌نمایشی از چشم‌انداز دنیای موبایل در یک‌ دهه‌ی آتی از دید کوریایی ها را به‌تصویر می‌کشد. حذف محدودیت‌های فیزیکی بر سر راه تجربه‌ی دیداری و ارتقای تجربه‌ی عکاسی و امنیت اطلاعات کاربر، ازجمله اهدافی است که سامسونگ با گلکسی دهم خود دنبال می‌کند؛ اما آیا خانواده‌ی «گلکسی اس ۱۰» می‌تواند به‌بهترین شکل ممکن، موارد یادشده را دراختیار کاربر قرار دهد؟ درادامه، با کابل تِک همراه باشید تا با بررسی گلکسی اس ۱۰ پلاس به این پرسش پاسخ دهیم.

طراحی

روند تکامل موبایل های هوشمند به‌گونه‌‌‌ای پیش رفته که اکنون در نزد علاقه‌مندان این ابزار کوچک و اعتیادآور، «حاشیه‌ی نمایشگر» عبارتی ناشایست محسوب می‌شود؛ بنابراین، مایه‌ی تعجب نیست که هریک از تولیدکنندگان به‌نحوی به‌دنبال حذف قیدهای فیزیکی پیرامون نمایشگر محصولات خود باشد. از به‌کارگیری بریده‌گی مستطیلی و قطره‌ای گرفته تا بازگرداندن طراحی نوستالژیک به صنعت موبایل، همگی ازجمله‌ راهکارهای فعلی برای تمام‌صفحه‌کردن نمایشگر به‌حساب می‌آید؛ اما در این‌ بین، سامسونگ، بازیگر اصلی حوزه‌ی موبایل های هوشمند، ترجیح می‌دهد به‌جای دنباله‌ رو بودن، راهکار اختصاصی خود را برای عرضه‌ی پرچم‌دارانی با نمایشگر تمام‌صفحه اجرا کند.

 

نمایشگر و اسپیکر (Display and Speaker)

سامسونگ از سال‌‌‌ها پیش، بر تخت فرمانروایی بر دنیای اولدهای اندازه‌کوچک تکیه زده و همه‌ساله‌ موبایل ‌های این شرکت خود را به‌عنوان بهترین‌های این بخش به کاربران معرفی کرده‌اند. روشنایی بسیار زیاد نمایشگر پرچم‌داران سامسونگ درکنار گوشه‌های خمیده‌ی آن به امضای محصولات بالارده‌ی این شرکت تبدیل شده است. کوریایی ‌ها برند جدیدی از پنل‌های خود را همراه‌با موبایل  مدل «گلکسی اس ۱۰ »به جهانیان معرفی کرده‌اند: سه موبایل مدل«گلکسی اس ۱۰ » و گلکسی فولد نخستین موبایل ‌های معرفی‌شده با نمایشگر Dyamic AMOLED. احتمالا استفاده از واژه‌ی Dynamic به استندارد  جدید HDR10+ شده در پرچم‌داران این شرکت بازمی‌گردد.

 پشتیبانی از استندارد HDR10+ به‌عنوان نسخه‌ی بهبودیافته‌ی HDR10 به‌لطف تحلیل دینامیکی متادیتای محتوای (HDR(Dynamic Tone Mapping آینده‌ی درخشان‌تری درمقایسه‌با آن دارد؛ اما هنوز فراوانی محتوا برای آن کمتر از دالبی ویژن و HDR10 است. در‌حال‌حاضر، آمازون پرایم به استفاده از این استندارد روی آورده است. پنل استفاده‌شده در «گلکسی اس ۱۰ پلاس» همچون گذشته در لبه‌های کناری خمیده است. در روشنایی‌های بالا و نگاه از زوایا، هاله‌ی سبزرنگ اندکی در لبه‌ها مشاهده می‌شود که پیش‌تر نیز در موبایل ‌هایی با نمایشگر خمیده در طرفین مشاهده کرده بودیم. خوشبختانه سامسونگ در بحث برش حفره‌ی نمایشگر موفق بوده و همچون نمونه‌های LCD در اطراف آن هاله را شاهد نیستیم.

روشن‌تر از همیشه، بزرگ‌تر از گذشته

 

نمایشگر Infinity-O استفاده‌شده در «گلکسی اس ۱۰ پلاس» به‌لطف پنلی با رزولوشن ۳۰۴۰ در ۱۴۴۰ تراکم بسیار بالای ۵۵۲ پیکسل در هر اینچ را ارائه می‌دهد. امکان تغییر رزولوشن به فول FHD+ و HD+ هنوز در تنظیمات رابط کاربری به‌چشم می‌خورد که به صورت پیش‌فرض روی گزینه‌ی تمام‌ HD تنظیم شده است. تصاویر و متون در این نمایشگر ۶.۴ اینچی بسیار شارپ هستند و اگر ریزبینانه‌ نگاه کنید، تفاوت این سطح از تراکم پیکسل را با نمونه‌های تمام HD متوجه خواهید شد.

 

کمره

امروزه در اغلب سناریوها، تقریبا تمام موبایل ‌های پرچم‌دار عکس‌های بسیار باکیفیتی در روشنی روز ثبت می‌کنند و ازاین‌حیث به‌سختی می‌توان برتری مطلق را به یکی از آن‌ها نسبت داد؛ اما عکاسی در شب زمینه‌ی بکری است که موبایل های اندکی در آن خودنمایی می‌کنند. پرچم‌داران پیشین سامسونگ معمولا در طول روز توانمند ظاهر می‌شدند؛ ولی با تاریک‌شدن هوا یا در نبود منبع نور مناسب، ضعف خود را نشان می‌دادند. کوریایی ‌ها اکنون مدعی‌اند «گلکسی اس ۱۰ » به‌لطف دیافراگم متغیر کمره اصلی، واحد پردازش عصبی مجزا و البته الگوریتم هوشمندتر، «آنچه را می‌بیند که شما می‌بینید»؛ اما این ادعا چقدر صحت دارد؟

گلکسی اس ۱۰ نخستین پرچم‌دار سامسونگ با کمره سه‌گانه است. حسگرهای این کمره با ترکیب مشابه مدل میت ۲۰ هواوی، اما مسلما جزئیات مربوط‌به آن‌ها تفاوت بسیاری با نماینده‌ی چینایی ‌ها دارد. حسگر اصلی کمره با رزولوشن ۱۲ مگاپیکسلی و ابعاد ۱/۲.۵۵ اینچی و پیکسل‌های ۱.۴ میکرومتری در پسِ لنزی با دیافراگم متغیر f/1.5-2.4 و لرزش‌گیر اپتیکال تصویر و فوکوس خودکار تشخیص فاز قرار دارد. حسگر ۱۲ مگاپیکسلی دوم با ابعاد ۱/۳.۶ اینچی و پیکسل‌های ۱.۰ میکرومتری از لنز تله‌فوتو f/2.4 با لرزش‌گیر اپتیکال و زوم اپتیکال ۲ برابری و فوکوس خودکار تشخیص فاز استفاده می‌کند. درنهایت، حسگر ۱۶ مگاپیکسلی با لنز اولتراواید ۱۲ میلی‌متری و فوکوس ثبت و دیافراگم f/2.2 همراه است

 

بطری

برای کاربران دستگاه قدرتمندی همچون گلکسی اس ۱۰ پلاس، چارج دهی مناسب، یکی از پیش‌نیازهای مهم به‌حساب می‌آید و به‌نظر می‌رسد سامسونگ به‌خوبی از این موضوع آگاهی دارد؛ چراکه فبلت پرچم‌دار خود را با بطری حجیم ۴,۱۰۰ میلی‌آمپرساعتی عرضه می‌کند و مدعی است با چنین ظرفیتی، «گلکسی اس ۱۰ پلاس » کاربر را تمام روز همراهی خواهد کرد. درضمن، به‌کمک واحد پردازش عصبی اکسینوس ۹۸۲۰، موبایل الگوی مصرفی فرد و کاربری‌های روزمره‌ی او را می‌آموزد و بدین‌ترتیب، طول‌ عمر باتری به‌شکل بهتری مدیریت می‌شود.

باتری حجیم، چارج دهی عالی و خلاء چارجر قدرتمند

ادعای سامسونگ مبنی‌بر «۲۴ ساعت چارج دهی هوشمند» گلکسی اس ۱۰ پلاس چقدر صحت دارد؟ برای پی‌بردن به حقیقت، آزمون‌های متداول کابل تِک را روی گلکسی دهم اجرا می‌کنیم. در آزمون پخش فیلم که پخش وئدیوِ معیار HD با روشنایی ۲۰۰ نیت نمایشگر و صدای قطع‌شده و اتصالات بی‌سیم غیرفعال را شامل می‌شود، گلکسی اس ۱۰ پلاس ۱۶ ساعت و ۳۵ دقیقه دوام می‌آورد که میزان کم‌نظیری به‌حساب می‌آید و این موبایل را در ردیف بهترین‌ها قرار می‌دهد.

 

نکات مثبت

  • نمایشگری با روشنایی بسیار زیاد
  • سرعت مناسب حسگر اولتراسونیک زیر نمایشگر
  • کمره توانمند در روز با گستره‌ی دینامیکی عالی
  • کمره سلفی توانمند با قابلیت فیلم‌برداری 4K
  • عملکرد سریع به‌لطف تراشه‌ی قدرتمند اکسینوس ۹۸۲۰
  • شارژدهی فوق‌العاده باتری

نکات منفی

  • فقدان چارجر سریع با توان زیاد
  • تداخل در عملکرد لمسی نمایشگر دراثر برخورد با لبه‌های خمیده نمایشگر
  • عملکرد ضعیف‌تر کمره در عکاسی شب درمقایسه‌با برخی رقبا

 

 منبع   زومیت