ویندوز کمپیوتر ما 64 بیتی است یا 32 بیتی؟

تاکنون به نوع سیستم عاملی که روی لپ تاپ و یا کامپیوترتان نصب شده دقت کرده اید؟ویندوز سیستم شما 32 بیتی بوده و یا 64 بیتی؟راهای مختلفی برای تشخیص نوع ویندوز سیستم شما وجود دارد.

امروزه یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین سیستم عامل های جهان، متعلق به ویندوز می باشد که توسط تیم قدرتمند مایکروسافت ساخته شده است. اما اولین نسخه ویندوزی که توسط این تیم قدرتمند به بازار عرضه شد، به نام ویندوز 95 بود که در اوت سال 1995 میلادی رونمایی و عرضع گردید.این سیستم عامل شروعی بود برای یک موفقیت چشمگیر بود که مایکروسافت هم اکنون در حال تجربه کردن آن است.

اما پس از این نسخه، تعداد دیگری ویندوز از طریق این تیم قدرتمند رونمایی شد که آخرین ورژن آن متغلق به ویندوز 10 است که در اکثر کامپیوتر ها نصب شده و در حال استفاده است.

ما همانگونه که گفته شد، به مرور زمان هر نسخه ای از ویندوز که معرفی می گردید، تعدادی مشخصات نیز برای بهبود آن افزوده می شد تا کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در سیستم عامل ویندوز ایجاد شد، نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی برای سیستم عامل هایی با مشخصات مختلف برای هر سری از ویندوز بود که با استفاده از این ویژگی می توان نسخه های مختلف ویندوز را در هر سیستمی اجرا نمود.

به همین دلیل قصد داریم تا شما را با تفاوت های ویندوز32 و 64 بیتی و نحوه آگاهی از آن را آشنا سازیم. همراه ما باشید.

تفاوت اصلی ویندوز نسخه 32 بیتی و 64 بیتی ؛

بطور کلی زمانیکه ما ویندوز نسخه 64 بیت را نصب می کنیم، از میزان رم بیشتری که حداقل آن 2 گیگابایت است استفاده می کنیم که از مزایای این نسخه می توان به عدم هنگ کردن کامپیوتر، اجرای سریع برنامه ها، سرعت بیشتر ویندوز در انجام کارها و... اشاره نمود(لازم است بدانید که باید در هنگام نصب ویندوز از میزان رم موجود در کامپیوتر خود مطلع شوید و براساس آن نسخه 32 یا 64 بیتی را نصب کنید).

از طرفی دیگر زمانیکه ما ویندوز 32 بیتی را بر روی سیستم عامل خود استفاده می کنیم، از میزان رم کمتری استفاده می کنیم که علت آن می تواند وجود رم کمتری در مشخصات سخت افزاری سیستم عامل ما باشد که حداقل رم برای این نسخه، 1 گیگابایت می باشد.

با این وجود ما نمی توانیم برنامه هایی که برای ویندوزهای 32 بیتی طراحی شده اند را در ویندوز 64 بیتی نصب و استفاده نماییم و علت آن هم این است که آن برنامه تنها برای حداقل رم طراحی شده و در نسخه 64 بیتی طبیعتا غیرقابل اجرا خواهد بود.

مراحل تشخیص دادن نسخه 32 یا 64 بیتی در ویندوز ؛

ابتدا روی "My Computer" راست کلک کنید.

اینک بالای عبارت " properties" کلک کنید

هم اکنون می توانید مشخصات سخت افزاری سیستم عامل خود را مشاهده نمایید.