قوانین و معرفی اعضای کابل‌ تِک

با تشکر از تمامی دوستان که همواره در ارایه مطالب، کابل‌ تِک را یاری نمودند و تمام عزیزانی که دست نوشته‌های خود را برای ما ارسال می‌کنند و تشکر خاص از تیم نویسندگان که به صورت افتخاری همراه کابل‌ تِک همکاری می‌نمایند.

 

تابش قیام

مؤسس و سر دبیر

تابش قيام دانش آموخته رشته برنامه سازي كمپيوتر ميباشد، كه وي در سال 1374 هجري خورشیدی كه مصادف ميشود به 1995 ميلادي در شهرستان بگرام ولايت پروان چشم به جهان گشود. تعليمات دوره ليسه را در كابل و پروان به اتمام رسانيد و مدرك كار شناسي  «ليسانس» خود را از دانشگاه ( تيلاك مهارشترا) شهر پونه هندوستان بدست اورد.

 

 واسع امینی

مؤسس و مدیر اجرایی

واسع امینی  در سال 1371 در ولايت كابل متولد گرديده و دوره ليسه را در مکتب نادریه به اتمام رسانیده است. دوره کارشناسی «لیسانس» خود از کمپیوتر ساینس دانشگاه کابل بدست آورده. واسع امینی با شرکت های مختلف تکنالوژی در افغانستان در بخش های گرافیک دیزاین و تکنالوژی معلوماتی فعالیت داشته است.

 

 حسیب حسام 

مؤسس و مدیر توسعه تجاری

حسيب حسام در سال 1374  در ولايت پنجشير متولد گردیده دوره ليسه را در مکتب غلام حيدرخان به اتمام رسانیده است، اکـنون دانشـجوی رشته كـمپيوتر ساينس در مقطع کارشـناسی « لیسانس» در يكي از دانشگاه هاي شهر پونه هندوستان میباشد.

سلیمان سایس

مدیر مسؤول و ویراستار

سلیمان سایس در سال 1371 در شهر کابل متولد گردید، وی دوره لیسه را در مکتب حبیبیه به پایان رسانید؛ بعد از آن وارد دانشگاه تعلیم و تربیه شهید استاد برهان الدین ربانی شد و مدرک کارشناسی «لیسانس» خود را از دانشکده زبان و ادبیات فارسی بدست اورد. وی در سال 1394 برای کارشناسی ارشد «ماستری» وارد دانشگاه کابل شد و در سال 1395 دورهء کارشناسی ارشد «ماستری» را نیز موفقانه و با نمرات کدری به پایان رسانید، همچنان سلیمان سایس یک دورهء دانش افزایی «سیمینار تحصیلی» برای استادان دانشگاه در کشور جمهوری اسلامی ایران را نیز سپری نموده است. وی اکنون در چندین دانشگاه به حیث استاد مصروف تدریس میباشد.

 

 ناصر جاهد 

ویراستار 

 

 ناصراحمد جاهد فرزند نیاز محمد درسال 1369 درشهرکابل متولد گردیده است و از رشته های ادبیات فارسی دری وروانشناسی تربیتی به درجه لیسانس فارغ گریده است. جاهد تا اکنون دارای  دو اثر چاپ شده است که نخستین کتاب وی بنام ( کلید کلام خداوند ) است و دومین اثروی بنام ( داستان کوتاه هدیه وسیامک مهربان ) می باشد . آقای جاهد نظر به خلاقیت که داشت از طرف دفتر کابل تک به حیث ویراستار مجله کابل تک معرفی گردید.  

 

استاد شرف الدین اعظیمی 

دبیر بخش روانشناسی 

 

استاد شرف الدین عظیمی، متولد سال ۱۳۶۵هجری‌شمسی میباشد. وی دوره‌ی لیسه را در لیسه عالی نادریه به پایان رسانیده و از دانشگاه تعلیم و تربیه استاد برهان الدین ربانی مدرک لیسانس یا کارشناسی خود را بدست اورد که بعداّ از همین دانشگاه مدرک کارشناسی ارشد یا ماستری خود را به درجه اعلی بدست اورد. استاد شرف الدین فعلاّ در چندین دانشگاه استاد و همچنان در چندین شفاخانه های متعدد و مراکز مختلف مشاوره منحیث مشاور مسایل روانی و اجتماعی کار کرده است و ده‌ها هزار نفر را کمک نموده تا مشکلات‌شان حل شده، زنده‌گی شاد و آسوده‌یی داشته باشند.
 

سمن یمین

عضو بخش روانشناسی

 

سمن یمین متولد سال ۱۳۷۸ در خارج از کشور میباشد‌‌‌‍‍‍‍‍؛ و دوره لیسه را در مکتب بی بی عایشه صدیقه به پایان رسانیده است. وی در سال 1397 وارد دانشگاه تعلیم و تربیه شهید استاد برهان الدین ربانی شد و اکنون دانشجوی دانشکده رواشناسی در مقطع کارشناسی «لیسانس» میباشد.

   

زهرا سیاس

عضو بخش روانشناسی

 زهرا سیاس متولد سال 1379 در ولایت بدخشان میباشد. وی دوره لیسه را در مکتب شهرک پامیر به پایان رسانیده است. زهرا سیاس در سال 1397 وارد دانشگاه تعلیم و تربیه شهید استاد برهان الدین ربانی شد و اکنون دانشجوی دانشکده رواشناسی در مقطع کارشناسی «لیسانس» میباشد.

 

روف ملک 

عضو بخش روانشناسی

 

روف ملک متولد شهر کابل میباشد، وی دوره لیسه را در خارج از کشور به اتمام رسانیده است. روف ملک در سال 1396 وارد دانشگاه تعلیم وتربیه شهید استاد برهان الدین ربانی شد و اکنون دانشجوی دانشکده رواشناسی در مقطع کارشناسی «لیسانس» میباشد.

 

 عرفان خان

نویسنده بخش روانشناسی

عرفان خان  متولد شهر کابل میباشد، وی دوره لیسه را در سال 1395 در یکی از مکتب های کابل به اتمام رسانیده است. عرفان خان در سال 1397 وارد دانشگاه تعلیم وتربیه شهید استاد برهان الدین ربانی شد و اکنون دانشجوی دانشکده رواشناسی در مقطع کارشناسی «لیسانس» میباشد.

 

   

کاظم صالحی

عضو بخش بهداشت

و سلامت

کاظم صالحی متولد سال ۱۳۷۴ هجری خورشیدی در ولایت کاپیساه می‌باشد وی دوره ابتدایی و لیسه را در ولایت کابل و کاپیساه به اتمام رسانیده است  و فعلا دانشجوی طب دندان یا ستوماتولوژی می باشد، و همچنان کارمند وزارت صحت عامه در بخش محوه مرض پولیو در کشور می‌باشد.

 

راشد قیام

نویسنده 

 راشد قیام در سال 1381 در کابل ولایت کابل متولد گردیده و دوره لیسه را در مکتب غلام حیدر خان به اتمام رسانیده است، اکنون دانشجوی سال اول رشته کمپیوتر ساینس در مقطع کارشناسی «لیسانس»میباشد.

 

قوانین نشر مطلب:

در ابتدا از شما مخاطب عزیز متشکریم که علاقمند همکاری با ما، در گسترش فرهنگ و ادبیات زبان دری هستید، متاسفانه زبان ما در این دوره زمانی از توجه کمی نصبت به گذشته برخوردار است و نیاز شدید به تقویت و پشتیبانی شما دارد، در حالی که اثار ادبی و فرهنگی کشور عزیز ما افغانستان نه در منطقه بلکه در سراسر جهان شناخته شده و مورد مطالعه قرار می‌گیرد، نسبت به این موضوع هیچ یک از رهبران و دولت مردان کشور به زبان شیرین و دوست داشتنی فارسی دری توجه ندارند و مورد توجه آنها نیز نمی‌باشد. حتی حاضر به هزینه و حمایت جامعه فرهنگی و ادبی کشور نیستند مگر به میل های سیاسی آنها باشد.

از شما مخاطب عزیز خواهانیم که مطالب ارسالی خود را دقیقا قبل از ارسال بررسی کرده و ویراستاری نمایید. لطفا موارد ذیل را مورد توجه قرار داده و در مطالب خود در نظر بگیرید، زیرا از نشر مطالب ارسالی که موارد ذیل را دارا نمی‌باشند خود داری می‌نماییم.

  1. مطلب باید توسط خود شما نوشته شده باشد.
  2. ارسال مطالب دیگران با اجازه شخص نویسنده و در نظر داشت حق نشر فرد نویسنده باید باشد.
  3. مطالب باید ویراستاری ادبی شده و از ارسال نوشته‌های بررسی نشده خودداری نمایید.
  4. هر مطلب باید با در نظر داشت بخش آموزشی، ادبی یا فرهنگی اجتماعی و ... نوشته شده باشد.
  5. مطالب سیاسی متاسفانه به هیچ وجه نشر نخواهند شد.
  6. در مطالب آموزشی از استفاده کلمات من یا اینجانب و کلا مفهوم اشاره به شخص اول خود داری کنید و از کلمه ما که بهتر است استفاده نمایید.
  7. در ویرستاری از قاعده ویراستاری کلمات ترکیبی یک‌سان استفاده نمایید. مانند:‌ کتابخانه یا کتاب‌خانه، یک‌سان یا یکسان، سالخورده یا سال‌خورده. به این معنی که از نیم‌فاصله استفاده نموده و خوانایی را بیشتر نمایید و یا کلماتی همچون «میباشد» را حتما به صورت «می‌باشد» بنویسید و از چسباندن «ی» به حرف بعدی جدا خودداری نمایید.
  8. اسم کامل و معرفی خلاصه‌ای از خود در انتهای مطلب قرار دهید.
  9. ارسال عکس الزامی نیست اما بهتر است که عکس خود را ارسال نمایید ولی برای نویسنده های دایمی ضروری می‌باشد.
  10. در صورت نشر اثار دیگران تمام مسوولیت نشر مطلب متوجه شخص ارسال کننده می‌باشد.