تست بینایی ( تست تشخیص ضعیف بودن چشم و کور رنگی )

اینکه چگونه بفهمیم چشم ما ضعیف است و یا چگونه متوجه شویم که چشم ما به عینک احتیاج دارد. در این مقاله از  کابل تِک  با چند تست متوجه خواهید شد که چشم شما در چه وضعیتی قرار دارد و آیا ضعیف است یا خیر.

امروز در اطرافتان گجتهای  بسیاری وجود دارند. خیلی اوقات شما تمام طول روز و هر  روز  به  موبایل و صفحه نمایش رایانه تان زل میزنید و قطعا این امر در وضعیت بینایتان موثر خواهد بود.  چشمان چند نفر از شما در انتهای روز تیر میکشد و درد می گیر و چند نفر از شما مشکل تاری  دید و خشکی چشم دارید؟ متاسفانه تمامی این علائم نشانی از مشکلات چشمی هستند. مشکلاتی که در صورت عدم اقدام به موقع به مشکلات جدی چشمی و بینایی منجر خواهد شد.

قدرت بینایی شما میتواند دچار اختلالات متفاوتی شود: مشکلاتی از جمله  کوررنگی، نزدیک بینی  و دوربینی چشم، و آستیگماتیسم شدن که جزو رایج ترین اختلالات هستند. حتی گاهی اوقات بعضی افراد  درکی از این مسایل ندارند و  این طور فکر می کنند که بینایی سایرین هم مشابه آنها است.

در این مقاله ما چندین  آزمون ساده که  برای سنجش ادراک رنگی و وضوح دید هستند را انتخاب کرده ایم.

نکته مهم

برای سنجش چشمهایتان دقت داشته باشید که حدودا 75 سانتیمتر از مانیتور خود دور شوید  و ببینید که وضعیت چشمانتان چه طور است. قبل از اینکه به پاسخ ها نگاه کنید سعی کنید جواب سوالات را داده باشید

 • تست بینایی اول: در عکس زیر چه تصویری میبینید؟

بله، در هر دو عکس بالایی، تصویر یک پروانه وجود دارد.  کوررنگی در رنگهای سرخ و سبز رایج ترین نوع کوررنگی است در مردان نسبت به زنان بیشتر شایع است. چنانچه به خوبی این پروانه را تشخیص دادید به سراغ تست بینایی بعدی بروید.

 • تست بینایی دوم : در بین نقاط زیر چه عددی پنهان است؟

آیا متوجه عدد 7 در دایره سمت چپ و عدد 16 در دایره سمت راست شدید؟ این آزمایش توسط Shinobu Ishihara  داکتر چشم جاپانی ایجاد شده است واز سال 1917 تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. اگر این اعداد را به خوبی در داخل دایره ها مشاهده می کنید پس مشکلی نخواهید داشت.

 • تست بینایی سوم: در دایره های زیر چه اعدادی را مشاهده می کنید؟

در دایره سمت چپ عدد  13 و در دایره سمت راست عدد 8 قرار دارد! افرادی که دارای کوری رنگی، رنگ سرخ هستند، عدد 1 را مشاهده می کنند و افرادی که دارای کوری سبز رنگ هستند عدد 3 را.  و اگر مشکل کوررنگی سبز و سرخ را با هم داشته باشدید، به جای عدد 8 عدد  3را خواهید دید.

 • تست بینایی سنجی چهارم: اجازه دهید که کمی آزمون را دشوارتر کنیم

آیا در دایره سمت چپ عدد 12 و در دایره سمت راست عدد  9 را دیدید؟ افرادی که دارای کوررنگی رنگ سرخ و سبز هستند، اعداد  17 و 0 را میبینید.

 احتمالا تا اینجا آزمون ها برایتان آسان بوده اند. حالا تست زیر را امتحان کنید.

 • تست بینایی پنجم:

      

با دقت به تصاویر نگاه کنید. آیا باز هم به راحتی متوانید این اعداد را بخوانیدو مطمنا این بار با مشکل مواجه شده اید و به راحتی مراحل قبل نمی توانید این اعداد را تمیز دهید. یکبار دیگر دقت کنید. چه چیزی در عکس بالا دیدید؟ یک بار دیگر امتحان کنید. هنوز  هم چیزی مشاهده نکردید؟ پاسختان درست است!

افرادی که دارای کوری رنگ سرخ و سبز هستند  در تصاویر بالا عدد 45 را مشاهده می کنند

 • تست بینایی سنجی ششم: در تصویر آبی رنگ زیر چه میبینید؟

با دقت به این تصویر خیره شوید. تمرکز و دقت خود را بالا ببرید. تصویر فقط رنگ آبی یک دست نیست و عدد 503 در این تصویر حک شده است.

 • تست بینایی هفتم: در تصویر سبز رنگ زیر چه میبینید؟

این تست از مورد قبل هم کمی سخت تر شده است. احتمالا دیگر به راحتی نتوتانید ان را ببینید. اگر بینایی خوبی داشته باشید باید در این تصویر عدد 276 را مشاهده کنید.

 • تست بینایی هشتم:

       

در تصویر سرخ رنگ زیر هم اعدادی مخفی شده اند، شما چه میبینید؟

بله، رنگ سرخ از آزمونهای قبل بسیار متفاوت تر است و ب بعضی از افراد قادر به تشخیص سایه های مشابه از میان هم نیستند. شما چه طور؟ آیا متوجه عدد 641 شدید؟

 • تست تست بینایی سنجی نهم:

حالا به تصویر زیر نگاهی عمق بکنید

آیا یک پری دریایی کوچک که از عمق آب بیرون شنا کرده است را مشاهده کردید؟ خیر. در تصویر زیر عدد 84 قرار دارد و دیدن آن نشان دهنده آن است که  چشمان شما کامل هستند!

 • تست بینایی سنجی دهم:

     

آیا می توانید  در تصویر زیر، کل خط را بخوانید … و یا آن را با آواز بخوانید؟

در تصویر بالا جمله: I am colorblind, coffee black and egg white  نوشته شده است.

 • و حالا آخرین تست: چه کلمه ای در تصویر زیر میبینید؟

کلمه موردن نظر DALTONISM است و اگر آن را دیدید، قطعا مشکلی در بینایی ندارید.

امیدواریم که تست های این مقاله را دوست داشته باشید و همه اعداد و جملات حک شده در تصاویر را درست دیده باشید. اما به یاد داشته باشید، اگر برخی علایم ناشی از مشکلات بینایی را که  در زیر برخی از تست ها ذکر شده بودند را داشته اید، حتما با داکتر چشم مراجعه کنید.

منبع:  howcanu

 تگ ها:      صفحه‌ اصلی    دنیای اپل   کسب و کار     زنده‌گی دیجیتال   کار در ویندوز    گپی از اندروید    علمی    بهداشت و سلامت    روانشناسی